Megelőzés

A néma járvány

Az időskori népbetegségek közül az egyik leggyakoribb a csontritkulás. A lappangó kór világszerte több száz millió embert érint. Megelőzésében és kezelésében azonban mindig nyitnak új távlatokat a kutatók.


A köznyelvben használt csontritkulás szó nem teljes mértékben fedi a betegség lényegét. A betegség hivatalos neve, az oszteoporózis, porózus csontot jelent. A betegség előrehaladtával a csontállomány csökken, így a csontok lyukacsossá, porózussá válnak. Az egyre nagyobb üreges részek gyengítik csontszerkezetet, ami erős fájdalmakkal jár, és a rettegett combnyaktöréshez vagy csigolyatöréshez vezethet.


Csonterősítő ételek


A csontritkulás megelőzésében és mérséklésében, mint annyi más betegségében, nem lehet elégszer hangsúlyozni a helyes táplálkozás fontosságát. A csontképződéshez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű kalcium, vitamin, ásványi anyag és tápanyag bevitele a szervezetbe. A dohányzás, alkohol- és kávéfogyasztás gátolják a kalcium beépülését a csontokba, így azokat célszerű mérsékelni vagy elhagyni.

A jól ismert kalciumforrások, a tej és tejtermékek mellett, az olajos hal, az olajos magvak, a kakaó, spenót, sóska, banán és mazsola is rengeteget tartalmaz a csontok és fogak számára nélkülözhetetlen anyagból. Nem szabad azonban átesni a ló túloldalára, mert a túlzott kalciumbevitel is okozhat problémákat: vesekő kialakulásához vezethet, gátolhatja a vasfelszívódást vagy székrekedést okozhat.


Mozgásterápia


A kalcium mellett a másik legfontosabb fegyver a csontritkulás megelőzésében a rendszeres testmozgás. Ez nem csak segít a kalcium beépülésében, de az izmokat is erősíti, ezzel a csontok „munkáját” könnyíti meg a helyes tartás kialakításakor.

Az egyik legoptimálisabb mozgásforma az oszteoporózis elkerüléséhez a lovaglás, amelyet az informed.hu orvosai is ajánlanak. Lovaglás közben ugyanis automatikusan a helyes, egyenes testtartásban ül a lovas, és ez rendszeres edzés mellett nagyon jól fejleszti a hátizmokat. De ez a mozgásforma nem csak a hát, hanem a többi testrész izmait is nyújtja, erősíti. Emellett javítja az ízületek mozgékonyságát és a mozgáskoordinációt.


Kockázatok


A betegség elsősorban azokat fenyegeti, akiknek már fiatal korában is alacsony a csonttömege. Ez döntően genetikai adottság, de mint a legtöbb öröklött tulajdonságon, az életmóddal nagyrészt lehet változtatni rajta. A rendszeres séta, sport és a tejtermékek fogyasztása drasztikusan csökkentheti a betegség kialakulásának kockázatát. Hajlamosító tényező a későn jelentkező, de korán elmaradó menstruáció, a petefészek eltávolítása, a meddőség, a rövid szoptatási idő és a sovány, madárcsontú alkat is.

Természetesen ugyanígy el is lehet rontani a kapott adottságokat: hormonális, környezeti és életmódbeli hatások növelhetik is a csontritkulás esélyét. Az ülőmunka, mozgásszegény életvitel, a túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás, kevés napfény és bizonyos gyógyszerek szedése erősen befolyásoló tényező.


Gyógyító réz


A rezet már az ősidőktől használj az ember gyógyításra, de megérteni csak az utóbbi harminc évben kezdtük, írta tanulmányában dr. Lóránth József. A nagy felületű réz tulajdonsága ugyanis, hogy oldja a stressz és egyéb környezeti ártalmak nyomán kialakuló izomgörcsöket, blokkokat. Mint nyomelem is nagyon lényeges a csontritkulás megelőzésében, mivel réz hiányában a szervezetünk képtelen a kalcium feldolgozására, és a foszfor csontokba való beépítésére.

De ha már kialakult az oszteoporózis, akkor is van lehetőség a betegség enyhítésére: réz csuklópántokkal serkenthetjük a bevitt ásványi anyagok felszívódását és így a csonttömeg növekedését.


Tévhitek


A közhiedelem szerint a csontritkulás az idősek és nők betegsége. Sajnos az utóbbi időben egyre több vizsgálat, és a gyakorlat is cáfolja ezt a megállapítást. Egy vizsgálathoz egyetemistákat kértek fel kontrollcsoportnak az 50 feletti nők mellé, és megdöbbenve tapasztalták a kutatók, hogy a fiatal lányok eredményei közelítenek az eddig legveszélyeztetettebbnek tartott korosztályéhoz. Ennek oka az lehet, hogy eleve nem alakult ki náluk a megfelelő mennyiségű csonttömeg a rendszertelen életvitel és étkezések, a fogyókúrák miatt, és a továbbra sem éppen optimális életmód miatt ez a kevés is hamarabb kezd elbomlani.

Bár tény, hogy a diagnosztizált csontritkulásosok kétharmada a nő, és csak egyharmada férfi, de nem elhanyagolható nagyságú ez a csoport sem. A férfiaknak tényleg kisebb az esélye arra, hogy kialakuljon náluk az oszteoporózis, mivel eleve nagyobb csonttömeggel rendelkeznek, mint a nők, de az életmód változásával, a gyorséttermek terjedésével egyenes arányban növekszik a férfi csontritkulásosok száma is…


Vérnyomás-csökkentő és csontok


Svájci kutatók 150 ezer ember adatait átvizsgálva rájöttek, hogy a bétablokkolók és más vérnyomás-csökkentő gyógyszerek a csonttörés kockázatát kevesebb mint 29 százalék alá csökkentik. Állatkísérletekkel már korábban is bizonyították, hogy a vérnyomás-gyógyszer egyik összetevője, a propanol, serkenti a csontképződést. A kutatás vezetője, Dr. Raymond Schlienger, a BBC-nek elmondta, hogy még szükség van további vizsgálatokra és kísérletekre, mielőtt speciálisan csontritkulásra ajánlanák a vérnyomás-csökkentő gyógyszereket.


Lisztérzékenység és csontritkulás


A weborvos beszámolt arról, hogy egy washingtoni egyetem kutatói szerint szűrni kellene automatikusan a csontritkulásban szenvedőket az emésztőrendszeri megbetegedésekre is. 840, részben csontritkulásos beteg összehasonlító vizsgálatával tárták fel az összefüggést, miszerint az oszteoporózisban szenvedők között 17-szer gyakoribb a lisztérzékenység, amely amúgy a lakosság csupán 1 százalékát érinti. Ha a csontriktulásos betegeket szűrnék a lisztérzékenységre, akkor időben el lehetne kezdeni esetükben a diétát, amely már egy év alatt látványos javulást eredményezhet a csontsűrűségben.


Szerző: Lampért Zsófia
Lapszám: 2007. január
A megjelenítéshez flash player szükséges
A megjelenítéshez flash player szükséges
A megjelenítéshez flash player szükséges
Buy Microsoft Windows